מרכז תמר - אבחון, יעוץ וטיפול בילד ובמשפחה

לפרטים וקביעת תור: 03-5445326

עבודה בשיטת ה-“רמזור” עם ילדים תנועתיים

עבודה בשיטת ה-“רמזור” עם ילדים תנועתיים
limor

עבודה בשיטת ה-“רמזור” עם ילדים תנועתיים

מאת: שי קלינברג, מרפאה בעיסוק, מרכז תמר

יוסי בן 4.8 ילד חביב נבון הופנה אלי בעקבות קשיים במוטוריקה עדינה השתתפות חברתית בגן וכן ההורים מתארים ילד שאינו יכול לסיים מטלה ולהיות בבקרה עליה. בשאלון הגננת שקיבלתי לידי ניכר כי יוסי משתתף בפעילויות הגן אך לא מצליח לשמור על רצף פעילות, עוזב משחק באמצע מבלי לסדר, מתחיל משימה ולא מתמיד בה. בנוסף, יוסי מתואר כילד חברותי אשר לעיתים פועל עם חברים באופן לא מותאם, לדוגמא כאשר חבר מצטרף למשחק שלו הוא מפרש זאת כחטיפה ומתחיל להרביץ לחבר.

את יוסי פגשתי לראשונה במסדרון בהמתנה לפגישתנו הראשונה, ראיתי ילד שחור שיער ותכחול עיניים,סקרן וחייכן. חלפתי על פניו נופפתי לשלום ואמרתי שנפגש ממש בקרוב ושעלי לארגן את החדר עבורם. כשחזרתי לקרוא ליוסי להכנס לחדר ראיתי את יוסי משחק עם חבר שהכיר זה עתה. ראיתי איך יוסי אימפולסיבי חוטף את הקוביה בטרם החבר סיים ללכת משבצות וסביבת העבודה מבולגנת.

במהלך המפגשים יוסי ואני עבדנו על שיטת הרמזור- ציירנו רמזור בגודל של A4 וצבענו באדום כתום וירוק. נתנו פרשנות לצבעי הרמזור- אדום- עצור!, כתום- תכנן, ירוק-בצע. הרמזור המצוייר הוא כמו בכביש הסברתי, הצבעים מתחלפים והדבר מעגלי כלומר לאחר הירוק (ביצוע הפעולה)מגיע האדום בו אנו עוצרים מתבוננים על מה עשינו מתכננים את המהלך הבא ופועלים וכך בעצם יוצרים אצל יוסי עצירה ובקרה על פעולותיו.

יוסי למד לעבוד עם הרמזור במגוון סיטואציות בין היתר סיטואציות חברתיות בגן ובבית. את הרמזור שמרנו קרוב אלינו במהלך המשחקים המשותפים ובהמשך יוסי צייר רמזור נוסף ששימש אותו בביתו. בסיום המפגשים אמו של יוסי מספרת כיצד הוא נעזר ברמזור בחיי היומיום שלו, בבית כאשר אחותו מציקה לו הוא לוקח את הרמזור, עוצר(באדום) בקול מתמלל מה יכול לעשות(כתום), מעלה רעיונות כגון:לחטוף לה חזרה, ללכת ולהביא משחק חדש ולהגיד את אחותו לאמא\אבא ולאחר מכן מבצע(ירוק). אמו מתארת כי יוסי עוצר חושב ומעלה מגוון של רעיונות יפים לכל סיטואציה והדבר גורם לפחות חיכוכים חברתיים בגן ובבית.בפגישתנו האחרונה יוסי נכנס עם שקית ובה מתנה, יוסי צייר לי מגוון מכוניות ועל קרטון ביצוע גדול צייר רמזור ולדבריו ” שי, תסעי רק בירוק, תחשבי לפני שאת עושה. הרמזור הוא בשבילך שתמיד תזכרי אותי, יש לי בבית גם רמזור כזה”.

* פורסם במגזין “גנים”, גיליון מספר 8, יוני 2021

 

אם יש לך שאלות בנוגע למוטוריקה עדינה, אנא פני\פנה אלינו.

במרכז תמר אנו מספקים טיפולים התפתחותיים בריפוי בעיסוק.

לפרטים נוספים התקשרו 03-5445326 או השאירו פרטיכם ואנו ניצור עמכם קשר

    שם

    דוא״ל

    טלפון

    דילוג לתוכן