מרכז תמר - אבחון, יעוץ וטיפול בילד ובמשפחה

לפרטים וקביעת תור: 03-5445326

חשיבות עבודה מערכתית בטיפול במשפחות לילדים עם אוטיזם

חשיבות עבודה מערכתית בטיפול במשפחות לילדים עם אוטיזם
limor
תכנית טיפול בילדים עם אוטיזם

חשיבות עבודה מערכתית בטיפול במשפחות לילדים עם אוטיזם

נכתב על ידי לימור צמח, מטפלת באומנות ומנהלת מרכז תמר

הגוף שלנו בנוי כמערכת מורכבת בה כלל האיברים, השרירים והעצמות עובדים כיחידה משוכללת אחת. הגוף שלנו והרגש עובדים אף הם יחד כיחידה משולבת היוצרת את האדם כשלם. גם אנחנו אנשי הצוות הטיפולי עובדים יחד, כנגנים בתזמורת, ומייצרים במשותף תכנית טיפולית, כמנגינה הרמונית, למען הילדים שלנו.

את מיכאל, ילד בן 4 שנים המאובחן עם אוטיזם, קיבלנו ליחידה ההתפתחותית במרכז תמר. לאחר האבחון התבקשנו לבנות עבורו תוכנית טיפולית המותאמת לצרכיו. אצל מיכאל אובחנו קשיים התפתחותיים מרובים ועל כן התכנית הטיפולית עבורו חייבה שיתוף פעולה של אנשי צוות מרובים.

ראשית כדי לבנות תוכנית טיפולית חשוב להבין כי אוטיזם משפיע על מכלול תפקודים גופניים ונפשיים. מבחינה גופנית אובחנה חולשה של הגוף וקושי לארגן את פעילות הגוף בתיאום. באופן דומה גם מבחינה רגשית תפיסת הגוף נמצאה מפורקת. מיכאל תפס את חלקי גופו לעיתים כמנותקים מהמערכת כולה ולעיתים חש עצמו בתנועה מתמדת או צף בחלל, על כן התקשה להרגיש את עצמו ונטה לתנועתיות מונוטונית ותנועות סטריאוטיפיות. מתוך הערכה רב מקצועית זו, נבנתה התכנית הטיפולית למיכאל:

בשל קשיים מוטורים משמעותיים בתחום היציבה והשלד שהתבטאו בין השאר בהליכה על קצות האצבעות, ישיבה “נוזלת” ולא יציבה סביב שולחן, קושי למסור כדור ולתופסו הפיזיותרפיסטית שלנו עבדה עימו במשחק ושימוש במתקנים מחזקים כמו טיפוס על סולם, הליכה בשיווי משקל וכדומה. חולשת השלד השפיעה על חולשה במוטוריקה העדינה כמו קושי בהשחלת חרוזים, גזירה, אחיזה ואף התארגנות לפעילות. על כן המרפאה בעיסוק שלנו עבדה עימו במשחקי יצירה סביב בניית דמויות של גיבורי על שאהב במיוחד ועודדו אותו לעבודה סביב שלחן.

בתוך הטיפולים שהתקיימו ביחידה, הבחנו כי ישנו קושי משמעותי להוריו של מיכאל לקבל את קשייו ולהיות שותפים פעילים בטיפול. על כן יצרנו עברו טיפול נוסף משותף של קלינאית התקשורת והעובדת סוציאלית של היחידה אשר עבדו במשותף בטיפול מקביל של ילד והורה. המחשבה היא שכמו שהגוף לא יכול לעבוד כשלם ללא הנפש גם הילד לא יכול לעבוד ללא הוריו. על כן בזמן שהקלינאית עבדה על שיפור השפה, העובדת סוציאלית שלנו עבדה בצמוד להורים, בהדרכה כיצד לקבל את הקושי של מיכאל שעולה מולם בטיפול ולעבד תכנים רגשיים שלהם, שעלו ועולים כל העת סביב גידולו של ילד בעל צרכים מיוחדים כמו מיכאל.

העבודה עם ילד מורכב כמו מיכאל הינה מאתגרת מאוד לצוות טיפולי. כיוון שיש צורך להתאים את העבודה לא רק לצרכי הילד ומשפחתו וללוחות הזמנים שלהם, אלא גם לאופי העבודה השונה של אנשי מקצוע מרובים. סוד ההצלחה הוא בעבודת צוות, כזו המאפשרת גמישות והתאמה אחד לשני, התייעצות משותפת והעברת מידע. בדרך זו ישנה עבודה משותפת למען מטרה אחת החשובה לכולנו, היא התקדמותו ובריאותו של הילד ומשפחתו.

* פורסם במגזין “גנים”, גיליון מספר 4, דצמבר 2020

 

למידע נוסף בנוגע לטיפול בילדים עם אוטיזם, ניתן לפנות למרכז תמר.

אנו במרכז תמר, מספקים טיפולים התפתחותיים בריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול רגשי והדרכת הורים למשפחות שילדם אובחן על הרצף האוטיסטי.

לפרטים נוספים התקשרו 03-5445326 או השאירו פרטיכם ואנו ניצור עמכם קשר

    שם

    דוא״ל

    טלפון

    דילוג לתוכן