מרכז תמר - אבחון, יעוץ וטיפול בילד ובמשפחה

לפרטים וקביעת תור: 03-5445326

מרכז תמר

שאלות ותשובות

general FAQ

 • באילו מקרים להפנות להתערבות מקצועית?

  פנייה להתייעצות או לטיפול יכולה להיעשות הן במקרים של התמודדדות עם קשיים יומיומיים ושגרתיים והן במקרים של קשיים חריפים אשר מופיעים בפתאומיות. ילדים והורים נדרשים להתמודד עם תקופות של שינויים ומעברים כחלק מהתהליך ההתפתחות והגדילה: התחלת לימודים במסגרת חדשה, התפתחות מינית, גיבוש זהות, יצרית קשרים חברתיים וזוגיים וכו’. גם שינויים כמו מעברים משפחתיים, הולדת אח, מעבר דירה.

 • מדוע התערבות מקצועית חשובה?

  קשיים לא מאובחנים ולא מטופלים עשויים להפוך כרוניים ולגרור קשיים בתחומים נוספים. למשל, פגיעה בתפקוד הרגשי או החברתי עלולה לגרום גם לקשיים בתחום הלימודי. מכיוון שהילדות וההתבגרות הן תקופות של התפתחות מתמדת, לפגיעה בתפקודים השונים של הילד עשויות להיות השלכות לא רק על ההווה אלא גם על העתיד.

 • מה היתרונות של טיפול במרכז רב תחומי?

  במרכז טיפול רב תחומי יש צוות מגוון אשר יכול לתת מענה רחב לבעיות וקשיים מורכבים. לשילוב טיפולים מתחומים שונים (כמו רגשי בשילוב טיפול התפתחותי) יש יתרונות רבים מבחינת אפקטיביות הטיפול והשגת תוצאות בטווח זמן קצר יותר.

 • כיצד מקבלים הפניה למרכז תמר?

  במרכז תמר ניתן לקבל טיפולים התפתחותיים (ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה או טיפול רגשי והדרכת הורים לגיל הרך) או טיפולים רגשיים באמצעות אומנויות (הבעה ויצירה)

  הפנייה לטיפולים התפתחותיים במרכז תמר ניתן לקבל דרך המכון להתפתחות הילד. ניתן להגיע לטיפול במרכז תמר באמצעות טופס 17 מקופת החולים או החזר בגין הטיפולים.

  הפנייה לטיפולים רגשיים באומנויות במרכז תמר ניתן לקבל דרך הפנייתו של רופא הילדים. ניתן לפנות עם המלצה זו לקופת החולים ולהוציא טופס 17 או לברר את מכסת הטיפולים בסל הטיפולים המשלים, בהתאם לביטוח הרפואי של הילד.

 • האם אני זכאי להחזרים על הטיפולים במרכז תמר?

  במרכז תמר ניתן לקבל טיפולים התפתחותיים (ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה או טיפול רגשי והדרכת הורים לגיל הרך). טיפולים אילו מוכרים להחזר של קופות החולים, בכפוף לאישור מקדים של הקופה.

  מכסות הטיפולים בהתפתחות הילד לפי הסל הבסיסי:

  • ילדים מגיל לידה ועד גיל 3 שנים, זכאים לכמות טיפולים לפי צורך.
  • ילדים מגיל 3 שנים ועד גיל 6 שנים זכאים ל54 טיפולים בשנה ועד 27 טיפולים לסקטור.
  • ילדים מגיל 6 ועד גיל 9 שנים זכאים ל9 טיפולים בשנה.

  מכסת הטיפולים באמצעות אומנויות (הבעה ויצירה) נעה בין 30 ל50 טיפולים בשנה ותלויה בביטוח הרפואי המשלים של הילד.

 • מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לטיפול רגשי באמצעות אומנויות (בהבעה ויצירה)?

  במרכז תמר ניתנים טיפולים רגשיים לילדים על ידי אנשי מקצוע מומחים.

  במרכז ניתנים טיפולים פסיכולוגים על ידי פסיכולוגים התפתחותיים המתמקדים בגיל הרך או עובדת סוציאלית, וטיפולים באומנויות (הבעה ויצירה) על ידי מטפלים מתחומים מגוונים: אומנות, תנועה, דרמה וביבליותרפיה.

  טיפולים פסיכולוגים התפתחותיים מספקים טיפול רגשי לילדים דרך אופנויות של משחק ושיחה בהתאם לגילו של הילד. טיפולים באומנויות משתמשים בנוסף בכלי הבעה אומנותיים ככלי ביטוי עיקרי להבעת העולם הרגשי של הילד.

  הבחירה בטיפול פסיכולוגי או טיפול באומנויות תלויה בגורם המפנה של הילד.

 • איך בוחרים תחום טיפול רגשי באומנויות (בהבעה ויצירה)?

  במרכז תמר ניתנים טיפולים רגשיים באומניות (בהבעה ויצירה) במגוון של כלים: אומנות, תנועה, דרמה וביביליותרפיה.

  הפניה לתחום אומנותי מסוים יכולה להיות מכוונת ממספר גורמים:

  הפניה בהתאם לנטייתו הטבעית של הילד לכלי הבעה מסוים, מאפשרת לו בטיפול לעסוק בחלקים החזקים שלו, להיות פנוי לעולמו הרגשי ולהעלות בטחון עצמי. לדוגמה: ילד המוכשר ביצירה עשוי להנות מטיפול באומנות, ילד שנוטה לזוז הרבה עשוי לחוש נח בטיפול בתנועה או ילד בעל נטייה טבעית להצגות עשוי להנות מטיפול בדרמה.
  הפניה בהתאם לתכנים הרגשיים בהם עסוק הילד. לדגמה, ילד בעל קשיים גופניים העסוק ביכולותיו ובגופו, עשוי להנות מבדיקת יכולותיו בטיפול בתנועה.

  חשוב לציין, המטפלים השונים מתמחים בכלי הבעתי מסוים, אך כולם עושים שימוש ברוב הכלים בחדר, בהתאם לרצונותיו ונטיותיו של המטופל. עיקרו של הטיפול הוא ביצירת קשר  ואמון טיפולי ועל כן הכלי הטיפולי כשמו כן הוא – כלי עבור המטופל והוא איננו העיקר.

 • אילו טיפולים ניתנים במרכז לילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי?

  במרכז תמר ניתנים טיפולים התפתחותיים (ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת או טיפול רגשי והדרכת הורים לגיל הרך) לילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי. המטפלים במרכז בעלי ניסיון בתחום ומלווים בהדרכה מקצועית מתאימה.

 • אבחון… יעוץ… טיפול… מי יכול לעזור?

  לפעמים כהורים אנו חשים שישנו קושי אבל לא יודעים לדייק אותו, או למי לפנות. במרכז תמר אנו מספקים אבחון, יעוץ וטיפול לילד ולמשפחה. תחת קורת גג אחת אנחנו מספקים אנשי מקצוע מתחומים שונים ויכולים לתת מענה רחב. אבל לפני הכל ננסה לעזור לעשות סדר: מה הקשיים? מה הכוחות? ומה הכלים שיש על מנת לסייע, במרכז ומחוץ לו אם יש בכך צורך. זאת מתוך נכונות לתת את המענה הנכון לילד ולמשפחה.

  ניתן לקבוע שיחת ייעוץ במרכז עם המטפלים הרגשיים, בהתאם לגילו של הילד ולצרכיו, לקבלת הכוונה נכונה למשפחה והפניה לגורמים המתאימים.

לפרטים נוספים התקשרו 03-5445326 או השאירו פרטיכם ואנו ניצור עמכם קשר

  שם

  דוא״ל

  טלפון

  דילוג לתוכן