באנר: אודות מרכז תמר

מכתב תודה לרעיה

רעיה מקסימה,

כבר בשבוע הראשון קלטתי את האישיות המדהימה שלך. מאחורי החיוך החצי ביישני שבא מהלב, זיהיתי את האמונה העמוקה שמניעה אותך להגיע לנבכי הנפש של הילד שזוכה לשהות במחיצתך בהנאה מרובה! ניכר בך שהייעוד שלך בעולם הזה לדאוג שהמשפחות יהיו מאושרות, שהמסגרות יהיו ברורות וכולם יבינו את כולם, או לפחות את רובם....

              

השכלת להכיר את יהלי לאט ובהדרגה, להגיע אל תוככי הנפש העדינה שלך, ובמקביל לשמוע את כל מה שמסביב מאבא ומאמא ואחר כך גם מאנשי המקצוע האחראים עליה. היית סבלנית בצורה יוצאת דופן לכל הפניות של המורים והמדריכים שלה שהתקשרו להתייעץ איתך, ולרגע לא דיקלמת משהו כללי כדי לצאת ידי חובה. להיפך! הקשבת להם כדי לדלות מידע נוסף על יהלי מתוך דאגה אימהית ומקצועית עמוקה ורצון אמיתי לבנות את הפאזל שמשלים את הנפש שלה מכל החלקיקים הקטנים.

ברמה המשפחתית

בפאזל שבנית במשך כל החודשים הללו שקדת במיוחד על האזור המשפחתי – שאלת וחקרת על מה שקורה בבית, עם ההורים, עם כל אחד מהאחים, בסדר היום הרגיל ובסיטואציות משפחתיות. קלטת שצריך להגדיר עבור יהלי את כללי הבית ועשית את זה בצורה נעימה ולא מאלצת, כך שבעיניה זה נתפס כמו המשך של חוג אמנות שמשתף את כל בני הבית גם כשהוא מסתיים. מעבר לשיחות עם ההורים שניתנות במסגרת הטיפול באמנות בניהולך, הקשבת לשיחות טלפוניות ארוכות של עדכונים באכפתיות נוגעת ללב.

רעיה, הכרת את יהלי ואותנו כמשפחה בשנה טעונה, התקופה הלחוצה ביותר שאני זוכרת בחיי – שנה של המתנה מורטת עצבים לבית החדש שלנו, שאליה התנקזו עיכובים ובעיות עקיפות וישירות שהשפיעו מאוד על ההתנהלות של כל אחד מאיתנו ושל כולנו יחד.

כשאני סוקרת את השליחים שנשלחו אלינו לעזרה בתקופה הזו, את בהחלט הגעת כמו פיה טובה  להקשיב, לשמוע, לנתח, להשתתף מכל הלב, להרגיע ולנטוע תקווה נוספת שהיינו כל כך זקוקים לה ברגעים הלא פשוטים. למרות הקשיים להגיע למפגשים באופן סדיר, הגענו לכולם בלי לדחות כי ידעתי שכאן הסוללות הנפשיות נטענות, שהזמן הזה חשוב מאוד על מנת להמשיך הלאה. חשתי את זה גם על יהלי שלי – היא קיבלה כוחות ואנרגיות חיוביות מהמפגשים המרגשים איתך.  

ברמה האישית

אם רוצים להגדיר מה קרה כאן - יהלי קיבלה ממך תמיכה נפשית. היא אהבה להגיע לחדר שלך במיוחד כשזה היה אחד על אחד. היא התכוננה למפגש – בכל פעם חשבה מה היא תראה ועל מה תדבר איתך. הענקת לה הזדמנויות טובות להתבטא ולהביע רגשות ותמיד נתת תחושה שאיתך זה המקום שאפשר לשטוח את ההרהורים הכי הכי נסתרים. נושאים טעונים שהטרידו אותה צפו בחדר אחרי לא הרבה מפגשים, ועל כך מגיע לך צל"ש!

ברמה האימהית

כששאלת אותנו באחד המפגשים האחרונים מה כל אחד לקח מהחדר, חשבתי לרגע ופתאום היתה לי תמונה רחבה:

1.      כיף והנאה משותפת– למרות שיש לנו זמן איכות יחד בסיטואציות רבות, אצלך ההכוונה פתחה כיוונים נוספים להכיר זו את זו וזימנה אפשרויות לשיתוף פעולה. נהניתי מכל ציור ומכל שיחה יחד עם יהלי בהנחייתך.

2.      הגדרת כללים – למרות שיש בביתנו כללים כבר שנים רבות, זיהית שצריך להגדיר אותם ולסגור את הנושא בצורה ברורה כלפי יהלי, ומתברר שאכן היא היתה זקוקה להגדרות הברורות לכל מה שקיים. מהרגע שזיהיתי מניסיונך המקצועי, ובעיקר מהתבונה והרגישות שהכללים צריכים להיות מוגדרים בכל המסגרות – היה הרבה יותר פשוט להסביר וגם לה היה הרבה יתר קל לקבל.

3.      הידברות מכוונת – החדר שלך זימן אפשרות להעלות בעיות קיימות שוטפות ולמצוא פתרונות שטובים לשני הצדדים. מעבר לפתירת הבעיות הספיציפיות, הרי שהענקת כלי מדהים לכל החיים לדרך הטובה לפתור בעיות באמצעות תקשורת והידברות.

4.      טיפול רגשי – בחוכמה רבה חיברת את נימי הנפש של יהלי אחד ואחד וחיזקת אותם יחד לעורק מרכזי חזק שישמש אותה בהמשך לכל מקום שאליו תלך.

5.      שיקוף רגשות– מעבר לזיהוי הרגשות של יהלי ידעת לשקף לה אותן, וכאן הגדולה הענקית שלך – ידעת להגיד באופן קצר ולעניין מה עובר עליה בכל התנהגות ולשקף לה את המצב, ואף ידעת לעורר את תשומת ליבנו לכך במטרה לטפל בסיטואציות דומות בעתיד. זהו כלי אדיר שישמש את שלומי ואותי, כל אחד בדרכו!

6.      כלים לחיים- השיחות הפתוחות שזכינו להן בכל ההרכבים אצלך הטמיעו בכל אחד מאיתנו רצון להמשיך לשוחח על הנושאים שנפתחו ויותר מכך – נטעו בנו רצון לנתח מצבים ורגשות באותה דרך. כל אלו ימששו את יהלי ואת כולנו בהמשך.

רעיה, מה שמוביל אותך להצלחה הוא היכולת הבולטת שלך להשקיע מעצמך, והעמידה על שלך ועל העקרונות שלך בדרך שלך! אני גאה בך ומאחלת לך שתמשיכי לנהל ולטפל הכל בדרך המיוחדת שלך בזכות הכישרון, היצירתיות, המחשבה, האמונה וההשקעה הבלתי נגמרת.

בחרתי להעניק לך למזכרת מאיתנו את הספר "מעשה באוטוזבל" הקשור לשיר "אני ואתה נשנה את העולם" של אריק איינשטיין. מעבר לסיפור הפשוט, הספר מעביר את המסר עד כמה כל אחד יכול להשפיע. את בהחלט מאותם אנשים שמשפיעים בגדול. השפעות קטנות על כל אחד מהילדים מהוות השפעות גדולות וחשובות לכל אחד מהם בהמשך החיים. זו ההשפעה האמיתית לעתיד טוב יותר!

מעריכה מאוד את ההשפעה שלך ומאחלת לך להמשיך להשפיע!

 

יעל, אמא של יהלי גרינשפון