תמונה: טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי

פסיכותרפיה הינו טיפול נפשי הניתן באופן אינדבדואלי (אחד על אחד) או בקבוצה.
הטיפול הפסיכותרפי הינו טיפול נפשי העוסק בחייו של האדם, ברגשותיו, באמונותיו ובמערכות היחסים שהוא יוצר בסביבתו (משפחה, חברים, עבודה). הטיפול מתבצע באמצעות שיחה בין המטופל למטפל כאשר ישנה חשיבות גדולה ליצירת קשר טיפולי בטוח ומוגן, המבוסס על יחסי אמון.

הטיפול הפסיכותרפי בילדים ומתבגרים מתרכז סביב המצוקות הנפשיות והקשיים בהם הילד או המתבגר נתקלים בחייהם. הילד או המתבגר המגיעים לטיפול עושים זאת בדרך כלל בתיווך הוריהם. על אף זאת, הטיפול הינו אינדיבידואלי ומתבצע תוך שמירה על פרטיותו של הילד או המתבגר. יחד עם זאת, ישנה חשיבות גדולה למעורבות ההורים ושיתופם ולפיכך מתקיימות עמם פגישות נפרדות בהתאם לצורך ולמהלך הטיפול ולמטרותיו. השיפור באיכות החיים של הילד או המתבגר ניכר לאחר תקופת זמן מסויימת, בהתאם לקושי איתו מגיע המטופל, לקשר הטיפולי שנוצר וליכולתו להפיק ממנו כלים שימושיים אשר יעודדו אותו להתמודד ולהתגבר על הקונפליקטים בחייו.

במרכז תמר אנו מתמחים בטיפול בילדים ובמתבגרים אשר מתמודדים עם: הפרעת קשב, הפרעות במצב הרוח, מצבי משבר, חרדה, דיכאון, בעיות התנהגות, קשיים חברתיים, בעיות בבית הספר וביחסים עם דמויות סמכות.

במרכז תמר אנו מטפלים עפ"י הגישה הדינמית ועפ"י הגישה הקוגניטיבית- התנהגותית:

פסיכותרפיה דינמית

הגישה הפסיכו-דינמית התפתחה מתוך התיאוריה הפסיכואנליטית ע"פ זיגמונד פרויד. גישה זו מניחה כי הסימפטומים ("מודע") עמם מגיע הפציינט אל הטיפול הם "סימני דרך" לעולמו הפנימי ולמקורות הסבל שלו, שהודחקו ("לא מודע"). מטרת הטיפול היא להקל על סבלו של האדם באמצעות ניסוח חדש, כפי שעולה בידו להבין את סבלו. הטיפול בגישה זו מאפשר למטופל להתחקות אחר שורשיי המצוקה הנפשית המודעת ולהניע את עצמו למציאות בה יוכל לעשות ולפעול עם תלונותיו.

פסיכותרפיה קוגניטיבית – התנהגותית (CBT: Cognitive Behavioral therapy)

ע"פ גישה זו, האדם לומד משחר ילדותו, דפוסי חשיבה ומאמץ אליהם דפוסים התנהגותיים (הרגלים) אשר לפיהם הוא מתנהל בחייו. הרגלים אלו הם שיוצרים את המערך הנפשי ואת כוחותיו. טיפול בגישה זו, שואף להתמקד בבעיה מסויימת עמה מגיע המטופל כגון: פוביה ספציפית, הפרעה כפייתית, הפרעות חרדה, בעיות התנהגות ומקרים מסויימים של דיכאון, כך שבמהלך הטיפול, המטופל לומד לזהות אמונות ודפוסי חשיבה בעייתיים וכיצד לשנותם. טיפול בגישה זו מחייב עמדה אקטיבית של המטפל והמטופל נדרש לתרגל מיומנויות וכלים מעשיים לפי הוראת המטפל, על מנת שיוכל לאמץ דפוסי חשיבה והתנהגות יעילים וחיוביים.
מטרת הטיפול הנה סילוק הסימפטום ויצירת תחושה של הקלה ורווחה נפשית.

 

לפרטים נוספים צרו קשר