תמונה: נוירופידבק

טיפול בנוירופידבק

טיפול באמצעות נוירופידבק הינו טיפול חדשני המיועד למתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז. טיפול נוירופידבק יכול לתמוך בטיפול התרופתי (ריטלין ודומיו) ולעיתים אף להחליף את הטיפול התרופתי.

נוירופידבק הינה שיטת טיפול לא חודרני, שמטרתה להוביל לשיפור יכולת הריכוז של המטופל ע"י שינוי הפעילות החשמלית של המוח. בשיטה זאת מדביקים מוליכים עדינים, אלקטרודות, לעור הקרקפת ובאמצעותן מודדים את הגלים החשמליים של המוח (EEG). פעילות זאת מוצגת על גבי צג מחשב, כך שהמטופל "רואה" את דגם הפעילות של מוחו ולומד איך לשלוט בה באמצעות 'היזון חוזר' (feedback). באופן זה הנבדק לומד, בדרך מעניינת וידידותית, לזהות את פעילות המוח האופטימאלית ולהפיק אותה בעצמו. כאשר המטופל לומד לשלוט על הפעילות המוחית, מתאפשרת עליה ביכולת הקשב והריכוז, ואיתן השיפור בתפקודים הלימודיים והחברתיים.

מחקרים מבוקרים הראו כי לילדים ולמתבגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, נמצא ליקוי בהפעלה החשמלית של המוח. באמצעות נוירופידבק, ניתן לזהות את הליקוי ולאמן את המוח להפיק את הקצבים המתאימים לו ולדכא גלים שאינם מתאימים ובדרך זו להביא לשיפור משמעותי בתסמיני הפרעת הקשב. שיפור בתסמיני הקשב יוביל לשיפור היכולות הלימודיות והחברתיות של הילד או המתבגר.

במחקר ארוך טווח נמצא כי ההישגים הטיפוליים של הנוירופידבק בהפרעת קשב וריכוז נותרים גם לאחר תקופות ארוכות של מספר שנים, ממצאים אלו תואמים את שמעידים מטופלים רבים במרכז תמר.

איך מתבצע הטיפול?

בתחילת הטיפול תעשה פגישת הכרות עם המטפל אשר תכלול שיחה מעמיקה ומקיפה בנוגע לקשיים של המטופל. בנוסף, הפגישה תכלול מבחנים נוירו-פסיכולוגים בהתאם לצורך ובדיקת EEG אשר תנותח בשיטה ייחודית שנקראת QEEG. בסופה של פגישה זו, תיבנה תוכנית טיפולים מתאימה.

המפגשים הבאים, בתדירות של מפגש או שני מפגשים בשבוע, יוקדשו לטיפול עפ"י תוכנית הטיפולים שנקבעה עי"י המטפל, באמצעות עבודת המטופל מול המחשב.

השיטה אינה חודרנית, אינה מסוכנת וללא תופעות לוואי למעט עייפות, עקב המאמץ המחשבתי.

במקרים רבים שיטה זו יכולה להחליף את הטיפול התרופתי בהפרעות קשב וריכוז.

מהי תדירות הטיפול?

בתחילת הטיפול תבנה תוכנית עבודה ייחודית המתאימה למטופל בהתאם לצרכיו. 

לפרטים נוספים צרו קשר

עוד על: אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז