תמונה: טיפול בתנועה

טיפול בתנועה

טיפול בתנועה הינו טיפול רגשי שעושה שימוש בתנועה ככלי שעוזר למטופל לחוות, להבין ולעשות חיבור בין תחושות גופניות, רגשות ומחשבות. ביסוד שיטת הטיפול מונחת התפיסה שהגוף והנפש מצויים בקשר הדוק ומתמיד, ובין השניים מתקיימים יחסי הדדיות: כל מה שקיים בעולם הריגשי- מנטלי, מתבטא גם דרך התנועה של הגוף. הגוף שלנו הולך איתנו כל הזמן, ומחזיק בתוכו זכרונות מינקות. תנועת הגוף מכילה בתוכה את כל עולמו הפנימי של האדם ומשקפת את התפתחותו הנפשית, את זיכרונותיו וגם תפיסות ותבניות של קשרים בין-אישיים שהוא יצר ויוצר. מצבו הנפשי של האדם בא לידי ביטוי בולט בתנועות גופו ובמייצבו.

הנתונים של גוף המטופל (מיצב, חסימות, מגוון תנועתי, החזקה ורפיון גוף) נותן למטפל מידע רב אשר בעזרתו ניתן לאבחן את הילד או המתבגר. בעבר המודל הרפואי הצביע על אבחנה משמעותית בין הגוף והנפש- כיום אנו יודעים כי אין להפריד ביניהם.

הטיפול מבוסס על הכוחות של המטופל. בכל אדם יש כוחות שיבואו לביטוי דרך הגוף. התהליך המשותף של המטופל והמטפל הינו הדרגתי ובונה אמון, במטרה ליצור סביבה המאפשרת למטופל לנוע או "לרקוד את עצמו" על פי רצונותיו, צרכיו ודימויו.

הטיפול בתנועה מעניק אמצעי גישה ישיר יותר לתחום הלא מודע של המטופל. יחד עם זאת, טכניקת הטיפול משלבת תנועה ודיבור, שילוב הנחוץ כדי להבין את המטופל ולעבד עימו את הקשר בין חוויות גופניות ורגשות המופנמים בנפשו.

למי מתאים טיפול בתנועה

טיפול בתנועה מתאים לכול בגילאים, במרכז תמר הטיפול בתנועה מופנה לילדים ונוער אשר מתמודדים עם קשיים התפתחותיים, קשיים חברתיים, קשיים רגשיים, ADHD, PDD ובעיות התנהגות.
כך למשל, ילד עם ADHD, שסביבתו (הוריו, מוריו) טוענים שהוא חסר גבולות ניתן לראות לרוב שאין לו גבולות בהתנהלות הגוף- הגבולות החיצוניים הם גם הגבולות הפנימיים. במהלך הטיפול ילמד וויסות של ההתנהגות הפיזית והרגשית.

זמן טיפול:

  • טיפול פרטני אורך 45 דק.
  • תדירות- אחת לשבוע.

 

לפרטים נוספים צרו קשר