מרכז תמר - אבחון, יעוץ וטיפול בילד ובמשפחה

לפרטים וקביעת תור: 03-5445326

טיפול באומנויות

טיפול בהבעב ויצירה לילדים בתל אביב

טיפול באמצעות אומנויות לילדים

טיפול באמנויות (טיפול בהבעה ויצירה) הינו טיפול רגשי העושה שימוש בתהליכי יצירה כגון אמנות, תנועה, ביבליותרפיה ודרמה בכדי לסייע למטופלים לבטא רגשות ותחושות שהם מתקשים להביע במילים ועל ידי  כך לסייע בהתמודדות עם קשיים ומצוקות.

במרכז תמר אנו מציעים טיפול רגשי באומנויות החל מגיל שש ועד גיל הבגרות. הטיפול ניתן על ידי מטפלים ומטפלות באומנויות, בעלות תואר שני בתחום, המתמחות בתחומי יצירה שונים.

ההחלטה על הפניית הילד לתחום טיפולי מסוים נעשית לאחר קבלת מידע מהורי הילד והבנת צרכיו היחודיים ונטייתו לאותו תחום אמנותי.

על מנת להיעזר בטיפול באומנויות, אין צורך בכישרון או בידע וניסיון קודמים בתחום האמנויות. הטיפול יכול להיעשות באופן פרטני או קבוצתי, והוא משולב עם הדרכת הורית קבועה. חשוב להדגיש כי הקשר שנרקם בין המטפל למטופל הוא המשמעותי ביותר להצלחת הטיפול ולא סוג הכלי שבו נעשה שימוש.

כיצד מתבצע התהליך הטיפולי?

אנו במרכז תמר מאמינים כי הילד הינו חלק בלתי נפרד ממשפחתו ועל כן הטיפול מתחיל בהכרת צרכי הילד והמשפחה.

המפגשים הראשונים הינם עם המשפחה. המטפלים נפגשים עם ההורים לפגישת הכרות (אינטייק) המונה בין פגישה לשלוש פגישות. זאת על מנת להכיר את סביבתו של הילד דרך קבלת תמונה רחבה ככל הניתן על המערכת המשפחתית, חברתית וחינוכית של הילד, ולייצר תכנית טיפולית המתאימה לו ביותר.

במפגשים הראשונים עם הילד, המטפלים מזהים את הקושי הרגשי של המטופל על ידי התבוננות בדפוסי התנהגותו. בדרך כלל, זיהוי הקשיים מתרחש במקביל לבניית הקשר הטיפולי ולאחר יצירת בסיס של אמון הדדי. לאחר איתור הקשיים ובניית הקשר הטיפולי, המטפל והמטופל, בשיתוף ההורים, מחליטים יחד את מטרות הטיפול.

המפגשים מערבים עשייה אומנותית בכלים השונים, כאשר המטפלים שמים דגש על אופן יצירת האומנות לצד התוצר: כיצד מתמודד הילד עם תסכול בזמן העבודה, כיצד מתארגן עולמו הפנימי. זאת לצד התכנים שעולים מתוך התוצר האומנותי.

במקביל לפגישות השבועיות עם הילד, פוגש המטפל את ההורים באופן קבוע, בין פעם לפעמיים בחודש, לשיחה משותפת על התמות שעולות בטיפול והתמודדות עם קשיים בעולמו של המטופל במסגרת החינוכית ובבית.

טיפול באמנות

הטיפול באמנות עושה שימוש בתהליכי יצירה לצורכי טיפול ושינוי נפשי. חומרי האמנות ותהליכי היצירה מאפשרים למטופלים מגע, הבעה ותקשורת של תחושות, רגשות ומחשבות, בדרך שלא תמיד אפשרית או קלה לביטוי במלים. היצירה האמנותית הנעשית בתוך מסגרת הטיפול היא כלי לחיבור החוויה הפנימית עם העולם שבחוץ. המטפל מסייע, בתוך מסגרת הטיפול והקשר הטיפולי שנוצר עם המטופל, לגשר בין ההתנסות היצירתית של המטופל לבין עיבוד תחושותיו ורגשותיו.

עוד על טיפול באמנות

טיפול בתנועה

טיפול בתנועה עושה שימוש בתנועה ובחוויות של הגוף, כדי לעזור למטופל לחוות, להבין ולעשות חיבור בין תחושותיו הגופניות, רגשותיו ומחשבותיו. במערכת הגופנית-נפשית נשמרות חוויות רגשיות באופן גופני, ומשקפות את התפתחותו הנפשית, את חוויותיו ואת תבניות קשריו הבין-אישיים של האדם. הגוף והנפש מצויים באופן מתמיד בקשר ובהשפעה הדדית. עבודה טיפולית גופנית-תנועתית, מאפשרת גישה לחוויות רגשיות שלעתים לא ניתן להגיע אליהן אחרת וכתוצאה מכך מתאפשר פיתוח יכולת הכלה והתמודדות אצל המטופל.

עוד על טיפול בתנועה

טיפול בדרמה

טיפול בדרמה הינו טיפול רגשי שעושה שימוש במשחק, תאטרון ומופע ככלים המסייעים למטופל להביא חלקים יצירתיים מעצמו. התהליך הטיפולי מתבצע דרך כלים מתחום התאטרון כמו אלתור, המחזה, תאטרון בובות, דימויים, מטאפורות ואגדות. אך גם עושה שימוש בכלים מעולמות הבעה ויצירה נוספים כמו אומנות, ארגז חול, משחקי קפסא ועוד. המטופל מקבל על עצמו תפקידים שונים אותם הוא ממלא בחיים או אחרים ממלאים בחיו שלו. כך הוא יכול לנוע בין תפקידים ולבחון את מנעד הרגשות וההתנהגויות שלו ושל אחרים כלפיו.

עוד על טיפול בדרמה

טיפול בביבליותרפיה

ביבליותרפיה היא שיטת טיפול רגשי אשר עושה שימוש בתהליכי קריאה וכתיבה ובאמנות המילה הכתובה. הטקסטים יכולים להופיע בטיפול בצורות מגוונות, למשל דרך טקסט ספרותי, שירה, קטע וידאו וכדומה. השימוש בביבליותרפיה ככלי להתערבות טיפולית נעשה דרך הנראטיב שבטקסט והאמצעים האמנותיים הבאים לידי ביטוי בטקסטים. הטיפול דרך טקסט מאפשר לעקוף מחסומים והגנות נפשיות ולאפשר להגיע ביתר קלות ללא-מודע של האדם. ההנחה של הביבליותרפיה היא שעולם היצירה הטקסטואלי משקף את עולם המושגים, הדימויים והחוויות של האדם בצורה אוניברסלית, ולכן הוא עשוי לאפשר לעורר בכל אחד את עולמו הפנימי.

עוד על טיפול בביבליותרפיה

לפרטים נוספים התקשרו 03-5445326 או השאירו פרטיכם ואנו ניצור עמכם קשר

    שם

    דוא״ל

    טלפון

    עוד על טיפול בהבעה ויצירה לילדים

    דילוג לתוכן