באנר: טיפולים תומכים

טיפולים רגשיים

הטיפול בהבעה ויצירה (טיפול באמנויות) עושה שימוש בתהליכי יצירה כגון אמנות, מוזיקה, תנועה ופסיכודרמה. מטרת הטיפול הרגשי היא לסייע למטופלים לבטא רגשות ותחושות שהם מתקשים להביע במילים ועל ידי להתמודד עם קשיים ומצוקות.

השימוש בכלי האמנותי הופך את תחומי הטיפול בהבעה ויצירה למתאימים במיוחד עבור ילדים. על מנת להיעזר בטיפול בהבעה ויצירה, אין צורך בכישרון או בידע וניסיון קודמים בתחום האמנויות. הטיפול יכול להיעשות באופן פרטני או קבוצתי, והוא משולב עם הדרכת הורים.

מרכז תמר מציע מגוון טיפולים בהבעה ויצירה. ההחלטה על הפניית הילד לתחום טיפולי מסוים נעשית לאחר קבלת מידע מהורי הילד והבנת צרכיו היחודיים ונטייתו לאותו תחום אמנותי. הטיפול בהבעה ויצירה יכול להיות הטיפול הבלעדי או להוות טיפול משלים לטיפול תרופתי.

טיפול באמנות

הטיפול באמנות עושה שימוש בתהליכי יצירה והתבוננות לצורכי טיפול ושינוי נפשי. חומרי האמנות ותהליכי היצירה מאפשרים למטופלים מגע, הבעה ותקשורת של תחושות, רגשות ומחשבות, בדרך שלא תמיד אפשרית או קלה לביטוי במלים. היצירה האמנותית הנעשית בתוך מסגרת הטיפול היא כלי לחיבור החוויה הפנימית עם העולם שבחוץ. המטפל מסייע, בתוך מסגרת הטיפול והקשר הטיפולי שנוצר עם המטופל, לגשר בין ההתנסות היצירתית של המטופל לבין עיבוד תחושותיו ורגשותיו.

טיפול בתנועה

טיפול בתנועה עושה שימוש בתנועה ובחוויות של הגוף, כדי לעזור למטופל לחוות, להבין ולעשות חיבור בין תחושותיו הגופניות, רגשותיו ומחשבותיו. במערכת הגופנית-נפשית נשמרות חוויות רגשיות באופן גופני, ומשקפות את התפתחותו הנפשית, את חוויותיו ואת תבניות קשריו הבין-אישיים של האדם. הגוף והנפש מצויים באופן מתמיד בקשר ובהשפעה הדדית. עבודה טיפולית גופנית-תנועתית, מאפשרת גישה לחוויות רגשיות שלעתים לא ניתן להגיע אליהן אחרת וכתוצאה מכך מתאפשר פיתוח יכולת הכלה והתמודדות אצל המטופל.

טיפול במוזיקה

טיפול במוזיקה עושה שימוש בעשייה ובחוויות מוזיקליות בכדי להביא לשינוי והתקדמות במישור הרגשי, החשיבתי וההתנהגותי. החויה המוזיקלית כוללת שימוש במגוון כלי נגינה, שירה, אלתור בנגינה וקול, הלחנה, והאזנה למוזיקה מוקלטת ומאפשרת גישה לעולמו הפנימי של המטופל. מבחר הכלים בהם משתמשים במסגרת הטיפול במוזיקה מאפשר בחירה והתמקדות במטרות טיפוליות שונות. מרכיבים מוזיקליים כקצב, מלודיה, הרמוניה ועוצמה, מאפשרים מגע עם תחומים רגשיים שונים.

 

לפרטים נוספים צרו קשר