תמונה: אבחון BRC

מבדק לאבחון הפרעת קשב וריכוז BRC

 

מבדק BRC הינו מבדק נוירוקוגנטיבי ממוחשב, אשר מציג פרופיל מקיף, מדויק, אובייקטיבי ומהימן של היכולות והקשיים הקוגנטיביים בתחומי הקשב, הזיכרון, התפקודים הניהוליים, השפה ויכולות מוטוריות וסנסוריות.

מה בודק המבדק?

המבדק מקיף את כלל תפקודי הקשב (קשב מתמשך, פיצול קשב, קשב סלקטיבי, אימפולסיביות ועיכוב תגובה), תפקודים ניהוליים (יכולת תכנון, ארגון, ויסות עצמי ולמידה מטעויות), זיכרון (מילולי, חזותי וחזותי-מרחבי), שפה ותפקודים סנסו-מוטוריים (זמן תגובה, הערכת זמן).

כיצד מתבצע המבדק?

המבדק נעשה בנוכחות מאבחן מקצועי, אורך כשעה ורבע, וכולל כ-15 מטלות קצרות ומגוונות, המתבצעות אל מול מסך מגע.

יש להמנע ככל האפשר ממשקאות או מאכלים מכילי קפאין (קפה, תה, קולה, שוקולד וכדומה) ביום המבדק.

תוצאות המבדק

מדדי האבחון נשלחים לניתוח סטטיסטי באוסטרליה, שם מושווים לנורמות התואמות את מינו, גילו ושנות הלימוד של המאובחן.

ד"ר תמר מוזס, פסיכיאטרית ילדים ונוער ומנהלת מרכז תמר, מומחית לאבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז, עוברת על התוצאות ובודקת האם ישנן חריגות מתחום הנורמה בתפקודים השונים. במידה וקיימות חריגות כלשהן, העשויות להעיד על אינדיקציה לקיומה של הפרעת קשב וריכוז, מרכז תמר מציע את האפשרות לבצע מבדק חוזר תחת השפעת ריטלין. המבדק החוזר יתמקד במוקדי הקושי הספציפיים אשר עלו במבדק הראשון, עליהם תיבחן השפעת ריטלין. ישנה חשיבות רבה למבדק החוזר בקבלת פרופיל ההשפעה הייחודי לכל נבדק ולכן תתקבל בסופו של התהליך החלטה מושכלת יותר בנוגע להתחלת טיפול תרופתי.

אל המאובחן נשלח דו"ח סיכום מפורט הן של המבדק הראשון, והן של המבדק השני, במידת הצורך, בו מסוכמת השפעת ריטלין על התפקודים שנבדקו.

לאן ממשיכים לאחר קבלת התוצאות?

מבדק BRC  אינו קובע אבחנה, אלא מהווה כלי עזר אובייקטיבי לאיש המקצוע לקביעת אבחנה או טיפול. על כן, עם תוצאות המבדק יש לפנות לגורם המוסמך לאבחון הפרעת קשב וריכוז (פסיכיאטר, נוירולוג, רופא ילדים המתמחה בהפרעות קשב או פסיכולוג) להמשך אבחון והמלצות טיפוליות.

ילדים ונוער יכולים להשלים את תהליך האבחון עם ד"ר תמר מוזס, מנהלת המרכז. השלמת תהליך האבחון כוללת שיחה והכרות עם הילד או הנער, שיחה עם הוריו ומידע אשר מגיע ממוריו. בסיום התהליך מקבל המאובחן סיכום אבחון מפורט, כולל אבחנה והמלצות טיפוליות.

למי מיועד המבדק?

המבדק מיועד לכל מי אשר חווה קשיי קשב, ריכוז או ארגון (ובלבד שרכש את מיומנויות הקריאה הבסיסיות) ומעוניין לקבל תמונה של נקודות החוזק לצד הקשיים, לבחירת דרך הטיפול התואמת את צרכיו האישיים. אנו ממליצים להגיע למבדק BRC מכיתה ב' ומעלה.

 

לפרטים נוספים צרו קשר