באנר: מאמרים

האם לילדנו יש קושי חברתי?

מה מעכב התפתחות של מיומנויות חברתיות?

הגורמים העומדים מאחורי קשיים חברתיים יכולים להיות שונים:
לעיתים אלו קשיים מצביים שמתעוררים סביב שינויים כמו מעבר דירה, שינוי המארג החברתי בעקבות כניסה של ילד חדש לכיתה, אירוע משפחתי או חברתי אשר משפיע על הילד וכדומה.

יחד עם זאת, פעמים רבות ליקוי במיומנויות חברתיות נובע מהסיבות הבאות:

1. לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז – קשיים בקשב וריכוז המאופיינים בתסכול גובר לעיתים קרובות, אימפולסיביות, תנועתיות והיסח דעת עפ"י רוב משפיעים גם הם על מערכת היחסים החברתית של הילד. ילד המתקשה בשליטה עצמית עלול למצוא עצמו מעורב בתקריות חוזרות ונשנות עם בני גילו.
ככלל, קשיים בתפקוד הלימודי הפוגעים בהישגים, משפיעים רבות על הדימוי ועל הביטחון העצמי של הילד. פגיעה שכזו משפיעה רבות על אופן השתלבותו בחברה ועל פיתוח מיומנויות חברתיות תקינות.

2. קשיים רגשיים  - קשיים רגשיים שאינם על רקע לקויות פיזיות או לקויות למידה, הם בדרך כלל תוצאה של חוויות משבר אשר פגעו באמון ובביטחון העצמי. אובדן בגיל צעיר, גירושין של הורים, חוסר תפקוד הורי בשל מחלה או קושי אחר; כל אלה נחווים כנטישה ופוגעים בתחושת האמון הבסיסי של הילד באחרים. לעיתים אירועי חיים הנראים לנו רגילים כמו לידת אח או מעבר מקום מגורים נחווים אצל הילד כמשברים ולכן עלולים להשפיע על חווייתו הרגשית של הילד ועל תפקודו. הילד עלול ליסוג, להימנע ולא לרכוש את המיומנויות חברתיות המתאימות לקבוצת גילו. לעיתים ישנו ניסיון לפצות על חווית חסך דרך תפיסה של מקום מרכזי בקרב קבוצת בני הגיל,  במקרה זה לא נצפה בהתנהגות הימנעותית, אך יתכן ודרכו של הילד לתפוס את מקומו תגרום לדחייתו ע"י האחרים ובכך תשוחזר חוויית הנטישה. 

3. לקויות פיזיות – ילדים הסובלים מלקויות פיזיות כמו בעיות שמיעה, קשיי ראייה, סרבול מוטורי עשויים להתקשות בהשתלבות חברתית וברכישת מיומנויות חברתיות כמצופה. הם אינם ערניים וקשובים לכל הגירויים השמיעתיים ו/או החזותיים המעורבים באינטראקציה בינאישית ועל כן עלולים להבין ולפרש מצבים בצורה לא נכונה. לעיתים קרובות הלקות הפיזית פוגעת בדימויים ובביטחון העצמי, על כן אותם ילדים פחות מתנסים ומעזים להתמודד בפעילויות של בני גילם. לעיתים בשל מגבלותיהם, הילדים אינם מסוגלים להתמודדות כמו אחרים ולכן נותרים בשלב התפתחותי נמוך יותר מבחינה חברתית.

4. עיכוב התפתחותי -  עיכובים בהתפתחות המוטורית ובהתפתחות השפה עלולים אף הם לעכב התפתחות חברתית ורכישה של מיומנויות חברתיות. ילדים ששפתם מצומצמת או שדיבורם אינו ברור מתקשים לבטא את עצמם ואת רגשותיהם ולכן נוהגים להביע את עצמם בהתנהגות. לעיתים קרובות ילדים אלו חווים את האחרים כלא מבינים אותם וכתוצאה מחוויות התסכול המצטברות מתקשים לרכוש מיומנויות חברתיות יעילות.

כיצד אפשר לדעת אם לילד יש בעיה חברתית?

ראשית, על ידי הסתכלות ישירה בהתנהגות הילד במשפחה והקשבה לו. אם ילד חוזר מבית הספר עצוב ומתלונן שילדים מציקים לו; או אם ילד מסרב לצאת לגן המשחקים וכשההורה מנסה לעודדו לכך, הוא טוען שאף אחד לא רוצה לשחק איתו; או אם הילד מסוגר בבית, לא יוצר קשר עם חברים וחברים לא יוצרים קשר איתו, והוא נראה עצוב – במקרים אלה ואחרים, ברור שהילד סובל מבעיה חברתית כלשהי.

שנית, על ידי תצפית בהתנהגות הילד מחוץ לבית. כאשר ההורה מתלווה לילדו במשחק בחצר, בטיול בבית ספר, או אף כאשר הוא בא לאספו מהגן -  הוא עשוי ללמוד הרבה על מצבו החברתי של הילד דרך הסתכלות מכוונת בהתנהגותו. האם הילד יושב לבד כל הזמן או שילדים מתיישבים לידו? האם הוא נדחה כאשר הוא ניגש לילדים ומבקש מהם דבר מה? האם הוא יוזם קשר עם אחרים? האם אחרים יוזמים קשר איתו? וכיו"ב.

שלישית, על ידי מידע המגיע מחוץ למשפחה, בעיקר מגורמי חינוך. פעמים רבות, מחנכת או גננת יכולות להאיר עיני ההורה שילדם סובל מבעיה חברתית, מבלי שהילד דיווח על כך להורים. ילד מופנם יקפיד ליצור הפרדה בין המתרחש בתוך המשפחה לבין מה שהוא חווה מחוצה לה, במיוחד אם מדובר בחוויות שליליות. לעיתים, הורים יכולים להיעזר במידע שנמסר להם על ידי הורים של ילדים אחרים.

בנוסף, ילד המתמודד עם קושי חברתי מסויים יראה לעיתים את אחת מההתנהגויות הבאות:

1. הימנעות מפעילויות כיתתיות וחברתיות לאורך זמן.
2. ריבוי של קונפליקטים חברתיים המשפיעים על התפקוד היומיומי.
3. הסתגרות המלווה הדכדוך, עצבות וחוסר תקשורת עם הסביבה.
4. תלותיות רבה בהורים באופן שאינו תואם את הגיל או חוסר התמודדות עצמאית עם מצבים חברתיים ביומיום.
5. התדרדרות מתמשכת בתפקוד הלימודי ולא על רקע לקויות למידה.
6. מרבה להשתעמם וקושי להעסיק את עצמו.
7. בעיות התנהגות ומשמעת בביה"ס.

 

במרכז תמר פועלות קבוצות אשר מיועדות לשיפור מיומנויות חברתיות [הקבוצות מורכבות על פי טווחי גילאים מתאימים והפעילויות מותאמות לקבוצות הגילאים השונות].
לפרטים נוספים והרשמה לחץ כאן